Sokakkal előfordulhatott már, hogy az iPhone vízbe pottyant, mondjuk a fürdőkádba, fürdés közben. Mi a helyzet, ha például egy iPhone 13 merül el, jellemzően néhány centis vízben? Cikkünkben megadjuk a válaszokat.
Az Apple iPhone 13 termékcsalád olyan izgalmas funkciókkal rendelkezik, mint a filmes mód és a 120 Hz-es képfrissítési frekvencia. Egy másik elsődleges tulajdonság, amely minden iPhone 13 modell közös, a por, a fröccsenés és a vízbe merülés elleni védelem – persze azért bizonyos korlátok között.
Mindez azt jelenti, hogy az iPhone 13 telefonok vízállóak, de nem vízhatlanok.
Mennyire vízálló az iPhone 13?
Az iPhone 13 nem teljesen vízálló. Azonban az összes iPhone 13 modell, köztük az iPhone 13, az iPhone 13 mini, az iPhone 13 Pro és az iPhone 13 Pro Max IP68-as minősítéssel vízálló.
Az IP-, azaz a behatolásvédelmi minősítés az USA Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) 60529-es szabványa alá tartozik, amely azt méri, hogy a készülékek mennyire ellenállnak a pornak és a nedvességnek.
Az IP-osztályok az elektronika ipari szabványai. IP-besorolást találhat fejhallgatókon, okosórákon és különféle más személyes kütyükön.
Az IP-számok két részből állnak:
Porvédelem: Az első szám a porvédelmet méri a védelem hiányától (nulla) a teljesen lezárt (hat) szintig terjedő skálán.
Nedvességállóság: A második szám a tömítés hiányától (nulla) a több szögből érkező víznyomás – és a forró víz – elleni teljes védelemig (kilenc) terjed.
Az iPhone 13 IP68-as minősítése azt jelzi, hogy ezek a telefonok jól védettek a por ellen, és vízállóak is, de nem teljesen vízállóak.
Mit jelent ez a való életben? Akár véletlenül beleejted a telefonodat egy medencébe, akár szándékosan viszed magaddal a vízbe, az iPhone 13-nak nem lesz semmi baja.
Az Apple állítása szerint mind a négy iPhone 13 modell akár 6 méter mély vízben is elmerülhet és védve maradhat akár 30 percig.
Van olyan iPhone, amelyik vízálló?
Egyetlen iPhone sem teljesen vízálló, de az iPhone 7 után számos modell vízállósággal rendelkezik. Az újabb iPhone-generációk közül több is osztozik az iPhone 13 vízvédelmén, vagy közelíti azt.
A fröccsenéssel, porral és legfeljebb 6 méteres vízbe legfeljebb 30 percig tartó elmerüléssel szemben azonos IP68-as ellenállással rendelkező modellek közé tartoznak:
iPhone 15
iPhone 15 Plus
iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro Max
iPhone 14
iPhone 14 Plus
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
Ha az iPhone készüléket víz éri, vagy vízbe esik, az Apple azt javasolja, hogy szárítsuk meg a készüléket úgy, hogy a lightning-csatlakozóval lefelé fordítva óvatosan a kezünkhöz ütögetjük. Emellett érdemes elkerülni az iPhone Lightning vagy USB-C portjának töltését vagy használatát, amíg az meg nem szárad.
Egyes iPhone-ok szintén rendelkeznek az IP68-as minősítéssel, de nem lehet olyan mélyen vízbe meríteni őket. Ezek a modellek IP68-as védettséggel rendelkeznek, akár 4 méteres mélységben 30 percig:
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
Más iPhone-ok csak 2 méteres mélységet bírnak ki 30 percig maximum. Ez a lista a következőket tartalmazza:
iPhone 11
iPhone XS
iPhone XS Max
Több régebbi iPhone tovább csökkentette a vízállóságot IP67-es besorolással. Ez a besorolás porvédelmet és 1 méteres mélységben 30 percig tartó víz alá merüléssel szembeni tűrőképességet kínál.
iPhone SE (2. generáció)
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plusz
A fenti iPhone-ok ellenállnak a mindennapos italokból, például kávéból, teából és gyümölcsléből kifolyó folyadékoknak is. Ha tisztítani kell a telefont, az Apple azt javasolja, hogy kerüld a szappanokat vagy tisztítószereket.
Az iPhone 13 készíthet képeket víz alatt?
Bár az iPhone 13 modellek kibírják a 6 méteres mélységben 30 percig tartó merülést, valószínűleg kétszer is meggondolod, mielőtt védtelenül viszed a telefont a következő búvárkodásra.
Ne bízzunk semmit a véletlenre. Győződjünk meg róla, hogy iPhone 13 készülékünket vízálló tok beszerzésével védjük a nedvességtől.
Sekély vízben akár egy egyszerű műanyag tokkal is boldogulhatunk. A teljesen vízálló tömítéssel vagy rögzítő rendszerekkel és objektívcsatlakozásokkal ellátott, nehezebb alumínium tokok még jobbak lehetnek, attól függően, hogy milyen típusú fényképeket szeretnénk a víz alatt készíteni.