2025. március 26-án az Országház Felsőházi Termében átadták a 2024. évi innovációs teljesítményeket elismerő Magyar Innovációs Nagydíjat és további 6 ágazati díjat. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság, élén a kulturális és innovációs miniszterrel, elsősorban a gazdasági eredmények és a társadalmi hasznosság alapján választotta ki a legjobb innovációs teljesítményeket. A Nagydíjat a Cloud Network Technology Kft. kapta, amely nemzetközi szinten is kiemelkedő informatikai tesztelési rendszerrel került a rangos mezőny élére.
Idén 33. alkalommal adták át a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyet minden évben az a Magyarországon bejegyzett társaság kaphat meg, amely a díjátadást megelőző naptári évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot ért el. A 2024-es évben elért eredmények a díj teljesítményfókuszú szemléletét messzemenően alátámasztják: a pályázati feltételeknek megfelelő pályázati anyagok összesítése alapján az idei díjra benevezett innovációk révén a pályázó vállalkozások összesen több mint 900 milliárd Ft többlet árbevételt értek el, a megtakarítások, a környezeti terhelés csökkentése és egyéb pozitív hatások együttesen pedig további több mint 20 milliárd Ft társadalmi hasznot eredményeztek. A legtöbb pályázat agrár, illetve informatikai szakterületről érkezett, földrajzi tekintetben pedig kevesebb mint a fele érkezett Budapestről. A hazai és a külföldi piac hasonló súllyal szerepelt a pályázatok számát tekintve, míg az árbevétel tekintetében az elért többleteredmény túlnyomó része exportpiacon realizálódott.
Köszöntőjében Dr. Pakucs János, a Magyar Innovációs Nagydíj Szervezőbizottságának elnöke kiemelte: „A idei évben számos nemzetközi színvonalú pályázat érkezett, amelyek méltán érdemelték ki a díjakat. A hazai gazdaság dinamikus fejlődéséhez azonban még több ilyen innovációra van szükség, ezért az idei díjazottjaink is irányt mutathatnak e téren a többi piaci szereplő számára.”
Dr. Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke az idei díjak kapcsán kiemelte: „Az Innovációs Nagydíj az adott évben egy pillanatfelvételt mutat a piac helyzetéről. Idén az informatika térnyerése látszik meghatározónak. A díjazott pályázatok ugyanakkor arra is példát szolgáltatnak, hogy az informatika önmagában nem innováció, de sokat segíthet egy innovatív cél elérésében.”
A 2024. évi Magyar Innovációs Nagydíjban a Cloud Network Technology Kft. részesült a “TestHall AR System” kifejlesztéséért. A Foxconn-csoport tagjaként működő, komáromi székhelyű cég kiterjesztett valóságra (Augmented Reality, AR) épülő megoldása egy egyedi monitorozó rendszer segítségével gyorsítja fel a szerverszekrények (úgynevezett rack-ek) tesztelési folyamatát, így a technikusok a megszokott fizikai eszközük nélkül, egyszerűbben, gyorsabban és éles tesztkörnyezetben végezhetik a tesztfolyamatokat. Ez az innováció világszinten is egyedülálló, így jelentős piaci előnyhöz juttatja a vállalatot, emellett a helyi gyártás ugrásszerű emelkedéséhez is hozzájárult és jelentős árbevétel-növekedést eredményezett. Az Innovációs Nagydíjat Dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár adta át.
A Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Ipari Innovációs Díjban a C3S Elektronikai Fejlesztő Kft. részesült egy távérzékelő kisműholdplatform kifejlesztéséért, amely értékes adatokat szolgáltat az aszálymonitoringgal foglalkozó megrendelő számára. A 2024 augusztusában útjára indított, WREN 1 nevű készülék Magyarország eddigi legnagyobb hazai fejlesztésű műholdja, és egyben az első olyan magyar műhold, amelyet kifejezetten távérzékelési célokra optimalizált platformon valósítottak meg.
A szintén a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Informatikai Innovációs Díjban az Ericsson Magyarország részesült az 5G mobil szabványosításhoz való hozzájárulásért és fejlesztésért. A szabványba foglalt szabadalmaik elsődleges célja, hogy mobil hálózatok működése során a lehető legjobb kapcsolatot nyújtó cellához csatlakozhassanak a mobil készülékek. A cellák rádiós erőforrásainak mérése, a cellaváltás optimalizálása, a késleltetés ingadozásának elkerülése és a különböző protokollok összehangolása az a négy terület, amelyekkel e téren a legnagyobb eredményeket érték el, és amelyekkel pályázva elnyerték e díjat.
Az Agrárminisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Agrár Innovációs Díjban az AGRON Analytics Kft. részesült, az „AGRONmaps Pro” egyedi igényekre szabott precíziós gazdálkodási szoftver kifejlesztéséért. E szoftveres megoldás fejlesztésével a hagyományosan bonyolult és nagy szakértelmet igénylő térinformatikát tették elérhetővé egy széles körben használható, közérthető döntéstámogató rendszer formájában, szaktanácsadók és gazdálkodók számára. A szoftver már több mint 40.000 hektáron segíti a gazdákat a tápanyag-kijuttatás optimalizálásában, a környezetterhelés csökkentésében és a digitalizáció előnyeinek kiaknázásában.
Az Energiaügyi Minisztérium támogatásával kiírt 2024. évi Környezetvédelmi Innovációs Díjban az Innomedio Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. részesült az innoTMS fuvarszervezési rendszer kifejlesztéséért. A belföldi és nemzetközi fuvarozók számára készült megoldás az útvonaltervező funkción messze túlmutatva valós idejű járműpozíciót, sebességadatot, haladási irányt és számos más adatot tesz elérhetővé a fuvarszervezők számára, emellett egy mobilapplikációval a sofőr képes az előre megtervezett útvonalat letölteni, illetve a szállítási dokumentumokat könnyebben tudja kezelni. A rendszer használatával drasztikusan csökken az üresjárati fuvarok száma, ezt a fenntarthatósági szempontot értékeli elsősorban a most odaítélt környezetvédelmi díj.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2024. évi Innovációs Díjában a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. a részesült az akkumulátor-gyártás melléktermék kezelésére kifejlesztett hatékony mikrobiológiai megoldásért. A biológiai alapú ipari szennyvíztisztítási technológia egy speciális baktériumtörzs alkalmazásával bontja le a gyártás során keletkező szennyvíz egyes alkotóelemeit úgy, hogy közben nem keletkeznek az emberi egészségre vagy a környezetre káros melléktermékek. Az innováció környezetbarát és gazdaságos alternatívát kínál az ipari szennyvízkezelésre és lehetőséget teremt más iparágak, például a gyógyszeripar számára is az egyedi szennyezőanyagokra szabott biológiai lebontási megoldások alkalmazásával.
A Magyar Innovációs Szövetség 2024. évi Startup Innovációs Díjában a FraudShield Security Europe Kft. részesült a „FraudShield Anti-phishing prevention” szoftver kifejlesztéséért. E megoldás képes valós időben védeni a pénzintézeteket és vállalatokat az adathalász (phishing) támadásokkal szemben illetve azonnal felismeri és blokkolja a legújabb támadási módszereket, még mielőtt azok kárt okoznának. A szoftver hatékonyan csökkenti az adathalász támadások áldozatává válás esélyét, megóvva a magyar emberek megtakarításait.