A 2022-es tanulmány szerint az éves kár 6,4 milliárd euróra csökken, de sok hamisítvány még mindig veszélyt jelent a gépek és berendezések üzemeltetőire. A legtöbb hamisítvány Kínából származik, a második helyre India került.
Frankfurt, 01/06/2022 – A gép- és berendezésgyártók az elmúlt két évben jó eredményeket értek el a termék- és márkapiratok elleni küzdelemben. Míg a 2010 és 2020 közötti évtizedben az éves kárösszeg magas, több mint 7 milliárd eurós szinten maradt, mostanra jelentősen, 6,4 milliárd euróra csökkent. A „Termékkalózkodás 2022” című jelenlegi tanulmány szerint a plágiumtevők által okozott kár így 1,2 milliárd euróval alacsonyabb, mint a legutóbb 2020-ban meghatározott érték. „Ez még mindig óriási összeg, ami a gép- és berendezésépítő ágazatban valamivel kevesebb mint 29 000 munkahelynek felel meg. De azt látjuk, hogy jelentősen megnövekedett a plágiumgyanús esetek felfedezése után kezdeményezett intézkedések száma, és úgy tűnik, hogy ez kifizetődő” – magyarázza Steffen Zimmermann, a VDMA Iparbiztonsági Kompetencia Központjának vezetője.
Az érintett vállalatok 72 százaléka
A VDMA kétévente felmérést végez a tagvállalatai körében a hamisítás veszélyeiről és hatásairól. A mostani felmérésben, amelyet a VDMA megbízásából a Fraunhofer Institute for Applied and Integrated Security AISEC végzett, a megkérdezett vállalatok 72 százaléka (2020: 74 százalék) nyilatkozott úgy, hogy a termékkalózkodás érinti őket. Mint korábban, a legtöbb hamisítvány Kínából származik. A Népköztársaság egyértelműen vezeti a hamisítványok származási országainak listáját 87 százalékkal. A második helyen első alkalommal India következik 26 százalékkal, megelőzve a harmadik helyen álló Németországot (19 százalék). „A hamisítványok jelentette fenyegetés óriási: a hamisítványok bizonyíthatóan biztonsági kockázatot jelentenek” – mondja Zimmermann, a VDMA szakértője. „A vállalatok 41 százaléka számolt be olyan hamisítványokról, amelyek kockázatot jelentenek az üzemeltetőkre vagy a felhasználókra nézve. A válaszadók több mint fele (57 százalék) az általa felfedezett hamisítványokban az üzem biztonságos működését veszélyeztető veszélyt lát”.”
Míg az 1000-nél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok csak minden hetedik esetben nem tesznek lépéseket, addig a kis- és középvállalkozások esetében ez körülbelül minden második esetben így van.
Steffen Zimmermann, a VDMA Ipari Biztonsági Kompetencia Központ vezetője
Egyre több a professzionális nagyipari plagizáló
A megkérdezett vállalatok többsége a közvetlen versenytársakat (70 százalék) nevezte meg a hamisítások megrendelőiként, de az üzleti partnereket, például a vevőket, a beszállítókat vagy a közös vállalat partnereit is a hamisítások kiindulópontjának tekintik (41 százalék). Eközben jelentős növekedést regisztráltak a professzionális nagymértékű plágiumhamisítók, akiket a megkérdezett vállalatok 30 százaléka nevezett meg. Leggyakrabban az egyes alkatrészeket vagy a külső megjelenést/dizájnt hamisítják (egyenként 60 százalék). Az úgynevezett „puha” plagizálás (katalógusok, prospektusok, termékfotók) ritkábban fordul elő, és 9 százalékponttal 29 százalékra csökkent. A felmérés első alkalommal kérdezett rá a weboldalak és webáruházak plagizálására, amely minden ötödik vállalatot érint.
A feltárt három esetből csak egy marad következmények nélkül
Ha egy vállalat plágiumot fedez fel, különböző intézkedéseket hozhat. Az elmúlt két évben minden kategóriában jelentősen nőtt a megtett intézkedések száma, így már csak minden harmadik esetben maradt következmények nélkül a plágium felfedezése – ez jelentős csökkenés az előző felméréshez képest, amikor ez az arány 49 százalék volt. A legjelentősebb, 20 százalékpontos abszolút növekedést a peren kívüli intézkedéseknél regisztrálták, amelyeket idén az esetek 58 százalékában kezdeményeztek először, gyakrabban, mint minden második felfedezett plágium esetében.
Korábbi tanulmányok már kimutatták azt a tendenciát, hogy a kis- és középvállalkozások nem lépnek fel olyan mértékben, mint a nagyvállalatok. „Míg az 1000-nél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok csak minden hetedik esetben nem tesznek lépéseket, addig a kis- és középvállalkozásoknál ez körülbelül minden második esetben így van” – magyarázza Zimmermann. Amellett, hogy a plágiumtevők vagy a terjesztési csatornák nem mindig azonosíthatók kétséget kizáróan, a plágiumok szigorú üldözése az érintett vállalatok számára gazdaságtalan vagy nem ésszerű költséggel megvalósítható.
Ez a tendencia különösen a polgári bírósági eljárásokban figyelhető meg. Míg több mint minden második nagyvállalat indított eljárást a plágium felfedezése után, addig ez csak minden hetedik kis- és középvállalat esetében történt meg. „Ezért azt javasoljuk, hogy a vállalatok először fontolják meg a peren kívüli megközelítést, például ügyvédi leveleket, személyes beszélgetéseket vagy nevelési intézkedéseket az ügyféllel. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezután kezdeti javulás érhető el, mivel sok plagizáló észrevétlenül jár el, és nem akarja, hogy nyilvánosan megnevezzék” – foglalja össze Zimmermann, a VDMA szakértője.
Forrás: Newsmarket