Amikor immár 3 éve, 2018-ban megjelent a HTC Vive Pro, kijelenthettük bátran, hogy ez az eszköz a legjobb VR headset azok számára, akiknek megfelelő a büdzséjük ilyesmire, mellé pedig magas elvárásaik vannak VR-tekintetben.
Most viszont itt van 2021, és azóta számos remek szereplője van a piacnak, mint például az Oculus Quest 2 vagy az Oculus Rift. Viszont mi kitartóan a HTC Vive-ba fektetjük a bizalmat.
Egyébként úgy hírlik, hamarosan egy új HTC Vive headset is megjelenhet a piacon. A HTC szerint 2021-ben tervezik egy új, vezeték nélküli, teljesen önálló VR-headset gyártását, amely elmondásuk szerint „nagy valószínűséggel jobb, mint ami ma bármelyik gyártótól elérhető”. Mi hiszünk nekik. Miért? Mert referenciájuk az van, bőségesen. És ezek kiváló referenciák mind.
Tehát a HTC Vive Pro még mindig az egyik legjobb, professzionális minőségű VR-élmény, amit jelenleg be lehet szerezni a piacon, ez egyöntetűen kijelenthető.
Amikor még 2018-ban először teszteltük a HTC Vive Pro-t, úgy találtuk, hogyez egy igen komoly és erőteljes VR headset, nyilván sokkal masszívabb fejlesztésekkel, mint amelyeket anno az „alap” HTC Vive-nál tapasztalhattunk. Mindez elsősorban a vizualitás kapcsán hogy a vizuális hűség szempontjából látszott nyilvánvalóan.S persze azt sem tujdtuk megállni, hogy ne keressünk párhuzamot a Microsoft Xbox One X-szel. Persze itt most nem a két tábor (PC-konzol) közti párhuzam a fontos, hiszen eleve mi PC-pártiak vagyunk, és tudjuk azt is, hogy erős vasat igényel mindenfajata VR-tevékenység.
Maga a fejszett kényelmes, több irányban állítható, az ergonómiája ebből adódóan jó. A hátsó fejpánt lazítója-szorítója is remek, nagyjából minden fejtípusra-nagyságra remek, legalábbis a szűk körben végzett méréseink ezt igazolták.
Maga a szemüveg-rész is jól passzol az archoz, a szemekhez, a szivacsos burkolat nem izzaszt, és nem is szorít használat közben. Ugyanakkor a látómezőt minden oldalról optimálisan fedi, nem szűrődik be külső fényforrás, semmilyen zavaró tényező.
Az élességet a fejszett szemrészénél található előre-hátra mozgatható külső panellel lehet állítani, valamint a szemtávolságot is testre tudjuk szabni a bal oldalon, az alsó részen elhelyezkedő kis tekerőgombbal. Az egész nagyjából 3 perc alatt kalibrálható, és használatba vehető.
Mielőtt nekifogunk a VR-élmény kiteljesítésének, fontos, hogy a rendelkezésre álló helyszínt is bemérjük. Ehhez külön opciót találunk az Steam VR alkalmazásban, és nem is túl bonyolult: a kontrollerek segítségével körbejárjuk a játékteret, és elmentjük a rendszer számára.
Ügyelnünk kell arra is, hogy a két bázisállomást – amelyek tulajdonképpen mozgásérzékelők – megfelelően helyezzük el, olyan magaslati pontokon, ahol nem zavarjuk a „látómezejüket” azzal, hogy bemozdulunk előttük. Viszont fontos, hogy a headset-tel tudjanak kommunikálni, „lássák” folyamatosan működés közben. Amúgy a bázisállomásokhoz lehet vásárolni külön-külön állványzatot, amely kihúzható, ezáltal magas pontra helyezhető a két kiegészítő eszköz.
A 2021-ben beszerezhető HTC Vive Pro klasszisokkal kifinomultabb elődjénél. Ez elsősorban a streamelt képfolyam minőségén látszik a legjobban, de a kontrasztarány, a fényerő is jelentősen optimalizálva lett. A headset integrált fejhallgató-egysége is remek szolgálatot tesz, bár itt az ergonómián van még mit javítani, ugyanis a fülekhez illesztés nem mindig marad stabil, és könnyedén visszapattanhat használat közben alapállásba, vízszintes pozícióba.
Ami még lényeges változás 2018 óta, az a szoftverkínálat VR-hoz. Jól emlékszünk, hogy nagyítóval kellett levadászni Steam-ről a még rendkívül bugos, kiforratlan verziós appokat – és leginkább appokat, mert konkrét fejlesztésű VR játék nemigen akadt még. Mára ez ténylegesen sokat változott, jelenleg is benne vagyunk a Half Life: Alyx-ben, ami véleményünk szerint a legjobb cím jelenleg a piacon VR-hoz. A Beat Saber-t – bár az sem újdonság – már kiveséztük egy korábbi cikkünkben, de az Alyx is hamarosan érkezik.
Következő VR eszköz tesztünk alanya a HTC Vive Cosmos lesz.
HTC Vive Pro Full Kit specifikációk
Headset
Kijelzők: Dual AMOLED 3.5″ diagonális |
Felbontás: 1440 x 1600 képpont/szem, 2880×1600 képpont összesen |
Frissítési ráta: 90 Hz |
Látószög: 110 fok |
Audió: Hi-Res certificate headset / Hi-Res certificate headphones (removable) / High impedance headphones support |
Bemenet: integrált mikrofon |
Kapcsolat: Bluetooth, USB-C |
Szenzorok: SteamVR Tracking, G-sensor, gyroscope, proximity, Eye Comfort Setting (IPD) |
Ergonómia: Eye relief with lens distance adjustment, Adjustable Eye Comfort Setting (IPD), Adjustable headphones, Adjustable headstrap |
Kontroller
Szenzorok: SteamVR Tracking 2.0 |
Bevitel: Multifunction trackpad, Grip buttons, dual-stage trigger, System button, Menu button |
Használat egy töltéssel: kb. 6 óra |
Kapcsolat: Micro-USB charging port |
Rendelkezésre álló helyigény
Terület kiosztása: akár 10mx10m |