Tagadhatatlanul egyre népszerűbb az Intel Haswell mikroarchitektúrájára épülő X99 platform, és az is látható, hogy egyre többen választják ezen alternatívát a felhasználók. De mely réteg releváns valójában a kérdésben? Nehéz korrekt átlagot vonni, de az tény, hogy alapvetően a játékra kihegyezett ízlést reformálja újra az X99, de persze azért más területeken is hódító útjára indult a szabvány.
Mint ismeretes, az ASUS élen jár a desktop megoldások területén (is) a hardverportfóliót tekintve, így az sem meglepő, hogy az alaplapok területén is – minden elfogultság nélkül – az első helyet foglalják el a nemzetközi mezőnyben. Korábban már bemutatásra került a nagyszerű ASUS Sabertooth Z97 Mark 1 is, mely azóta is töretlenül és perfektül dolgozik egyik tesztkonfigurációnkban – most következzen egy újabb delikvens, méghozzá az LGA2011-v3 tokozású Intel Core i7 processzorokat, DDR4 memóriamodulokat kezelő, Intel X99 Express chipset-es ASUS X99-A személyében.
Ha már az imént felhoztuk a tuningolás lehetőségét, kezdjük is rögtön ebből az irányból. Eleve a lap azzal a védjegyoltalom alatt álló OC Socket-tel rendelkezik, amely olyan extra plusz csatlakozótüskéket alkalmaz, amelyek a szabadalmaztatott áramkör, valamint a Haswell-E LGE tokozáson fellelhető érintkezőpontok közt teremtenek kapcsolatot.
Mindebből már látható is lehet, hogy a technológia alapvetően arra lett kidolgozva, hogy a csatolt DDR4 memóriamodulok alap órafrekvenciáját magasabbra lehessen emelni – ebben pedig kiváló támpontot nyújt az egyedi kivitelezésű UEFI BIOS is. A stabilitás alapja jelen esetben a tehát a magasra húzott DDR4 sávszél, a visszafogott, ezáltal alacsonyabb késleltetés lesz az overclock során.
Bármilyen hihetetlen, de még az extrém, szélsőséges esetekben is helyt áll e tekintetben az ASUS X99-A: számos példa bizonyítja, hogy akár L2 (folyékonynitrogénes) hűtésű körülmények közt is elenyésző hibaszázalék-rátával dolgozott az ASUS alapokra helyezett rendszer.
Visszatérve tehát az ASUS X99-A lapján alkalmazott OC Socket-hez: más X99 alapú aljzatokkal szemben az a néhány plusz csatlakozó hozza meg a kívánt eredményt, akár 100 százalékos (!) extrém viszonyok köztin terhelés esetén (1.825 V processzor-feszültség alkalmazása mellett).
Neki is fogtunk a tesztek elvégzéséhez, hogy megtudjuk, gyakorlatban is teljesülnek-e a kívánalmak. Összeállítottuk tehát a Techaddikt.hu második nagy asztali tesztkonfigurációját, melyhez a cikkben szereplő ASUS X99-A alaplapot használtuk (és használjuk most is), Intel Core i7-5960X CPU-val, valamint a Kingston Predator 4 csatornás, akár 3GHz-ig húzható (1.2-1.35 V stabil túlhúzás) 16 GB összkapacitású kitjét hívtuk segítségül a teszt elkészítéséhez. A konfigot egy ASUS ROG Geforce GTX 980 Matrix Platinum VGA kártyával egészítettük ki, extra hűtést egyik periféria esetében sem használtunk.
Minden, ahogyan a nagykönyvben le van írva: a 3D Mark (fizika) 23157 ponttal zárt. A RAM modulok frekvenciáját sikerült valamivel 3 GHz fölé, konkrétan 3224 MHz-re tornászni – valószínűleg ment volna még feljebb is -, míg a memória olvasási sebessége 81009 MB/s, írási sebessége 72629 MB/s lett (csúcspont). A memóriateszteket egyébként AIDA64 Extreme szoftverrel végeztük el.
Egyetlen kattintással elvégezhető egyébként a túlhajtáshoz szükséges összes beállítás: a teljesítmény foka, a rendszer hatékonysága, a digitális tápellátás, a ventillátorok, azaz a hűtés optimalizált vezérlése, a hangrendszer testre szabása, valamint a hálózatok kezelése is. Ezek összesége az ASUS 5-Way Optimization, azaz az ötirányú optimalizálás. Itt a lényeg az, hogy a rendszer automatikusan összeolvasztja a működés funkcióihoz szükséges és leginkább lényeges elemeit, egységgé formálja, hogy a legtöbb és a legjobb legyen kihozható összességében a konfigurációból. Így ha kell, például a CPU alapteljesítményen üzemel, ezáltal áramot spórolva (nem utolsósorban környezetbarátok is leszünk pluszban), de természetesen a feljebb részletezett extrém megközelítésű tuningolásnak is kedvez a szisztéma.
Tulajdonképpen úgy kell elképzelni gyakorlatban az ötirányú optimalizálást, hogy a rendszer minden szituációban a legjobb profilját próbálja adni az éppen aktuális igénybevétel tekintetében. Ha például magas erőforrás-tartományt igénylő játékok futtatásáról van szó, a rendszer átcsoportosítja a szükséges hátteret, és a CPU, a GPU, a memória, valamint igény szerint a hálózati tartalékok kerülnek előtérbe többek közt. Nyilván a hűtés erősödik, így a zajszint is növekszik (hagyományos ventillátoros hűtés esetén), viszont a kiépítés stabil és erőteljes tud maradni.
Amint kilépünk az erőforrást igénylő alkalmazásokból, játékokból, úgy ismét optimalizál az ASUS X99-A, s például egy Word dokumentum szerkesztése közben (ahogyan e cikk is készül), az energiafelhasználás már minimális, a ventillátorok szinte nem is forognak, minden alapjáraton üzemel.
Apropó, ventillátorok: az ASUS X99-A Fan Expert 3 rendszerrel lett felszerelve, tehát a három- illetve négy pines CPU- és házventillátorokat is tökéletesen kezeli a BIOS, párhuzamosan is. Az intelligens alkalmazások megvizsgálják, hogy a ventillátorok milyen jellemzőkkel bírnak, egyéni, testreszabott beállításokat állapít meg az egyes légkeverőkhöz különféle hardveres szenzorok révén, valamint a különböző felületeken rögzített hőmérsékletértékek alapján. Így születik meg a leginkább jó és megfelelő hűtési teljesítmény és az alacsony zajszint tökéletes kombinációja.
Egyfajta ASUS-unikum az UEFI BIOS. Egyedülállónak is tekinthető, hiszen grafikus felülete, átlátható kezelhetősége szinte mindenkinek – kezdő felhasználóktól egészen az expert tunnigolókig – mindenkinek kiváló munkakörnyezetet biztosíthat. Aki nem akar piszmogni sokat a beállításokkal, vagy netán nincs képben a számos funkció valamelyikével – használhatja nyugodt szívvel az EZ varázslót, ami mindent finomra hangol, amire csak szükség lehet. Profik viszont elmerülhetnek a részletekben, és számtalan beállítást elmenthetnek a favoritok listájába, hogy onnan pillanatok alatt hívhassák elő a szükséges részösszetevőket. Az ASUS Turbo App alkalmazással pedig minden alkalmazás, játék, egyéb program még jobban, még részletesebben szabható testre, illetve gyorsítható.
Az integrált SATA Express csatolófelület nem kevesebb, mint 10 Gbit/s adatátviteli sebességre képes, mindehhez kettő PCIE 2.0 sávot használ. Ez előremutató tendencia, ugyanis várható, hogy a jövőben magasabb sávszélesség-tartományok felé tendál majd az átlag, így ténylegesen időtálló lehet az ASUS X99-A.
Igazi multimédiás központtá alakítható asztali konfigurációnk az ASUS X99-A segítségével, ez talán már a fenti részletezésből is jól kivehető volt. A Crystal Sound 2 hangrendszerrel optimalizálható a játékok, filmek, egyéb médiatartalmak hangélménye, elkülöníthetőek az analóg és audiojelek egymástól, EMI védelemmel, pattogásmentességgel. Akár stúdióhangkártyaként is használható az ASUS X99-A-ba integrált hardveregység.
Hab a tortán: az ASUS X99-A rendelkezik multi GPU támogatással, azaz az alaplap kiválóan kezeli a két- és háromkártyás NVIDIA SLI és AMD CrossFireX kiépítéseket. Természetesen kötelező jellegű 4K, vagy annál magasabb felbontásokkal (40, illetve 28 sávos CPU 3/2 GPU).
ASUS X99-A specifikációk
CPU: Intel Socket 2011-v3 Core i7 processzorok, Intel 22 nm CPU és Intel Turbo Boost technológia támogatással
Lapkakészlet: Intel X99
Memória: 8xDIMM, maximum 64 GB DDR 3200/3000/2800/2666/2400/2133 MHz O.C. non FCC, négycsatornás memória architektúrával, Intel Extreme Memory Profile (XMP) támogatással
Több GPU támogatása: NVIDIA Quad-GPU SLI, NVIDIA 3 kártyás SLI, AMD Quad-GPU CrossFireX, valamint 3 kártyás AMD CrossFireX technológia támogatással
Bővítőhelyek: 3xPCIe 3.0/2.0×16(x16, x16/x16, x16/x16/x8)
Háttértár: 1xM.2 Socket 3, csak PCIE SSD támogatással, 1xSATA Express, 2xSATA 6.0 GB/s, 8×6 GB/s SATA csatlakozók
LAN: Intel I218V, 1xGigabit LAN vezérlő
Audio: Realtek ALC1150 8 csatornás magas felbontású audiokodek, optikai S/PDIF csatlakozó, DTS Ultra PC II, DTS Connect, BD audiolayer tartalomvédelem, audiojel-árnyékolás, audioerősítő, pattogásmentes áramkör, japán gyártmányú audikondenzátorok, EMI elleni védelem, Hi-Fi minőség
USB: 5xUSB 3.0/2.0 aljzat, 4 az alaplapon, középen; 8x USB 2.0/1.1 aljzat, 4 a hátlapon, 4 az alaplapon, középen; ASMedia USB 3.0 vezérlő 5x USB 3.0/2.0 aljzat, 5 a hátlapon
Speciális jellemzők: 5-Way Optimization, 5-szörös ASUS védelem, ASUS digitális tápellátás, ASUS TPU, ASUS EPU, exkluzív ASUS funkciók, interaktív HomeCloud, ASUS EZ DIY, Special Memory O.C. Design, Turbo App, Fan Xpert 3
Támogatott OS: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Hátoldali I/O: 1xPS/2 billentyűzet/egér kombinált, 1xLAN (RJ45), 6xUSB 3.0, 4xUSB 2.0, 1xoptikai S/PDIF, 5×3.5 mm audio aljzat, 1x USB BIOS Flashback gomb
Internal I/O: 2xUSB 3.0 + további 4xUSB 3.0 port használat, 1x AAFP, 2xUSB 2.0 + további 4xUSB 2.0 port használat, 1xSATA Express, 1xTPM, 1xCOM, 1xM.2 Socket 3, 8x6GB/s SATA, 1xCPU ventillátor 1×4 PIN, 4xházventillátor 4×4 PIN, 1xCPU OPT ventillátor 1×4 PIN, 1xS/PDIF out, 1×24 PIN EATX táp, 1×8 PIN ATX 12V, 1xQ-Connector rendszerpanel, 1xháznyitás-érzékelő, 1xMemOK! gomb, 1xThunderbolt PIN, 1xhőérzékelő, 1xTPU kapcsoló, 1xEPU kapcsoló, 1xDRCT PIN, 1xpower on/off, 1xreset gomb, 1xCMOS törlő jumper, 1xCPU/DRAM túlfeszültség-átkötő, 1×5 PIN EXT_FAN
Szabvány: ATX
Méret: 30.5 x 24.4 cm
Együttműködő partnereink: Acer Hungary, ASUS, Gigabyte, Sony PlayStation 4, Magnew Kft., Kaspersky Lab
A biztonságos munkát a Kaspersky Lab biztosítja.