Divat manapság gamernek lenni? Egész biztos, bár embere és beállítottsága válogatja, de az biztos, hogy kellőképp méretes réteget ölel fel táboruk. Mi, a Techaddikt.hu szerkesztőségében is pártoljuk, valljuk a gamer nézeteket, ennek folyományaként tesztjeink túlnyomó részét a játékra kifejlesztett, illetve arra specializált termékek közül választjuk ki. Ilyen irányt képvisel az ASUS B150 PRO GAMING D3 is.
Tehát így tettünk legfrissebb tesztünk publikálásánál is. Sokan kérdezték tőlünk, hogy létezik-e egyáltalán olyan, low budget-alaplap, amely olcsó árazása ellenére nem egyenlő a nullával tartóssága, rátermettsége tekintetében. Valóban, létezik sok ilyen, de az bizonyos, hogy az ASUS B150 PRO GAMING D3 nem ilyen. S hogy mik is az előnyök? Összegyűjtöttük a legfőbbeket.
Eleve az Intel LGA 1151 szabványa népszerű, mert az ilyen típusú socketekbe viszonylag költséghatékony CPU-k szerezhetők be, úgy, hogy minimális kompromisszumokat kell kötnünk. Ráadásul a az ASUS B150 PRO GAMING D3 esetében számos olyan, régebbi külső perifériával jól együttműködő aljzat került kialakításra, mint például a PS2 port, de azért az USB 2.0 szabvány is jelen van; természetesen az USB 3.0 szabvány a kelendő, van ezekből is bőven – ráadásul a legújabb, USB 3.1 Type A és Type C protokoll (akár 10 Gb/s adatátviteli lehetőséggel) is képviselteti magát. Egyébként a 3.0-ás verzióból összesen 6 darabot integráltak a az ASUS B150 PRO GAMING D3 deszkára, ebből négy a hátoldalra került.
Szeretjük a hibird VGA megoldásokat. Az ASUS B150 PRO GAMING D3 is rendelkezik ilyen támogatottsággal, az Intel HD GPU-jára épülő egység remek a hétköznapibb feladatok végzéséhez, míg a PCIe támogatásnak köszönhetően több, párhuzamos VGA kártya elhelyezésére is nyílik lehetőség, akár SLI-ről,a akár CrossFire X-ről lenne szó. CFX támogatásű PCIe 3.0×16, valamint x4 módozatú, szintén PCIe 3.0×16 is megtalálható a „fedélzeten”, valamint egyszeres szorzós PCIe 3.0-ból is akad kettő, mellette egy dupla alap PCI sínnel egyetemben. Utóbbi remek a további kiegészítő kártyák, mint például utólag beszerelt audio alternatívák fogadásához.
64 GB-ig bővíthető az ASUS B150 PRO GAMING D3 RAM ügyben, erről 4 darabb DIMM foglalat gondoskodik, melyek egyenként 1866 MHz-ig (O.C.) képesek kiszolgálni az akár dual channeles memóriamodulokat.
Nyilvánvalóan fontos az igazi, nagypályás játékélmény eléréséhez a megfelelő minőségű audio támogatás. Épp ezért szükségtelennek is tartjuk a tesztek alapján, hogy a ASUS B150 PRO GAMING D3 bármiféle külön alternatív megoldású hangkártyával legyen felvértezve (feljebb részleteztük), persze ez sem borítékolható konkrétan – attól függ, kinek milyen igénye látszik a megvalósítások terén.
Lényegében az ASUS B150 PRO GAMING D3 egy SupremeFX elnevezésű technológiára építi a hangrendszert, 115dB-s jel-zajszint viszonnyal, és hathatós elektromágneses interferencia-kiszűréssel. Tehát a visszajátszott hangstream 100 százalékban zajmentes, ez alapvetően annak köszönhető, hogy a burkolat jól ellenáll bármilyen áramingadozás okozta kilengésnek, valamint az 5 Voltos tápfeszültség is védettséget élvez. No és persze nem szabad megfeledkeznünk a ASUS B150 PRO GAMING D3 tökéletes komponensekről sem, mint példéul a Realtek ALC1150 kodekről, mely réván az akusztikus teljesítmény maximalizálva lesz. Tehát a visszahallott hangfolyam csak a lényeget fogja hordozni – próbáink alapján célspecifikus fejhallgatón, headseten, vagy prémium minődégű hangrendszeren keresztül is.
A kiváló minőségű audiovizuális összhatás egyik fontos kelléke még a Sonic Radar II. Ez a kiegészítő technológia tulajdonképp a játékélményt növeli oly módon, hogy sokkal precízebbé, kifinomultabbá teszi a hanghatásokat, valamint ha kell, feljavítja azokat, illetve surround-ban sokkal pontosabban tudjuk megállapítani a játék által generált zajforrások lokációját.
Ha már a ASUS B150 PRO GAMING D3 gamer alaplap, akkor nyilván fókuszba lett helyezve a multiplayer online játéklehetőség. Nos, az Intel Gigabit Ethernet-jére alapuló megoldások csúcssebességű hálózati elérést biztosítanak megfelelő internet-hozzáférés esetén, lag- és szakadozásmentesen. Sajnos a tesztek ideje alatt pont foghíjas volt a szerkesztőségi net elérése, úgyhogy a maximálisan teljesíthető sebesség töredékével voltunk kénytelenek beérni, de így is 20 ms latency-t rögzítettünk átlagosan. Konkrétan a World of Warcraft-nél néztük meg a lehetőségeket, ott 32/32 ms mértünk, le-fel irányokban. Az ASUS B150 PRO GAMING D3 alaplapra integrált LANGuard technológai révén az amúgy sem túl alacsony sebességű internet-elérés még jobban felpörgethető, bár ezt gyakorlatban nem tapasztaltuk, igaz, mint említettük: nem remeket a nethozzáférés. Viszont a LANGuard kevesebb disconnectet, és interferenciából adódó megtorpanást, lagolást ígér.
Ha az adott játék betöltésének sebességével nem lennénk maradéktalanul elégedettek, segít a RAMCache funkció, mely az ASUS B150 PRO GAMING D3 alaplap esetében is jelen van. Ez a virtuális háttértár ténylegesen lerövidíti a töltési időt, s alapból itt is több játékot tudunk párhuzamosan kezelni.
Akkor sincs ellehetetlenített nehéz dolgunk, ha épp a ASUS B150 PRO GAMING D3 BIOS-át szeretnénk kezelésbe venni. Külön pirospont, hogy az EZ módban pompázó BIOS egérrel is irányítható, s az igazán hozzáértők pedig fejlett módban hangolhatják finomra a beállításokat. A beállított profilok menthetők, több kategóriában, tehát például az előre meghatározott ventilátor RPM-ek, CPU feszültségek is elmenthetők, majd bármikor visszatölthetők.
Viszonylag sűrűn érkeznek BIOS frissítések az ASUS alaplapokhoz, így a ASUS B150 PRO GAMING D3-hoz is. A BIOS frissítésének legegyszerűbb módja az EZ Flash 3 használata, mely segítségével pillanatok alatt, összeomlásoktól mentes végeredményt kapunk.
Mindent egybevetve: a ASUS B150 PRO GAMING D3 remek gamer alaplap, méghozzá azoknak, akiknek szűkösebb anyagi kereteiken belül kell, hogy választani tudjanak konfigurációjuk kialakításánál. A tesztben szereplő termék egyébként túlzás nélkül fel tudja venni a harcot a nagyobb kapacitással bíró hardverekkel, stabilitás, teljesítmény, tartósság terén, azonban nyilván, ha magasabb, túlhajtásra kihegyezett teljesítményre vágyunk, felsőbb szegmensekben kell kutakodnunk.
ASUS B150 PRO GAMING D3 specifikációk
Intel Turbo Boost Technology 2.0 támogatással
Dual Channel Memory Architecture
Intel Extreme Memory Profile (XMP) támogatás
Multi-VGA kimenetek: HDMI/RGB portok
HDMI: 4096 x 2160 @ 24 Hz
RGB: 1920 x 1200 @ 60 Hz
Maximum megosztható memória: 512 MB
1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (max at x4 mode, black)
2 x PCIe 3.0/2.0 x1
2 x PCI
1 x M.2 Socket 3with M Key design, type 2242/2260/2280/2211
6 x SATA 6Gb/s
Anti-surge LANGuard
– Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel MIC Jack-retasking
– High quality 115 dB SNR stereo playback output
Audio Feature :
– SupremeFX Shielding™ Technology
– Optical S/PDIF out port(s) at back panel
– Sonic Radar II
1 x USB 3.1 port(s) (Type-A)
ASMedia® USB 3.1 controller:
1 x USB 3.1 port(s) (Type-C, Reversible)
Intel® B150 chipset:
6 x USB 3.0/2.0 port(s) (4 at back panel, blue, 2 at mid-board)
Intel B150 chipset:
6 x USB 2.0/1.1 port(s) (6 at mid-board)
Windows 8.1, 64bit
Windows 7, 32bit/64bit
1 x PS/2 mouse (green)
1 x D-Sub
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port(s)
1 x USB 3.1 (red)Type-A
1 x USB 3.1 Type-C
4 x USB 3.0
1 x Optical S/PDIF out
5 x Audio jack(s)
3 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 6 USB 2.0 port(s)
1 x M.2 Socket 3 with M Key design, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (Supports both SATA & PCIE SSD)
1 x COM port(s) connector(s)
6 x SATA 6Gb/s connector(s)
1 x CPU Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
1 x CPU OPT Fan connector(s) (1 x 4 -pin)
3 x Chassis Fan connector(s) (3 x 4 -pin)
1 x 24-pin EATX Power connector(s)
1 x 8-pin ATX 12V Power connector(s)
1 x Front panel audio connector(s) (AAFP)
1 x System panel(s)
1 x Thermal sensor connector(s)
1 x CPU OV
1 x Clear CMOS jumper(s)
1 x ROG extension (ROG_EXT) header(s)
1 x 14-1 pin TPM connector
CrashFree BIOS 3, F6 Qfan Control, F3 My Favorites, F9 Quick Note, Last Modified Log, F12 PrintScreen function, and ASUS DRAM SPD (Serial Presence Detect) memory information