Ha sokat vagyunk úton, tehát domináns az utazás hétköznapjainkban (is), az Acer Switch Alpha 12 remek alternatíva a választáshoz. Alapvetően azért, mert relatíve kicsi, ugyanakkor mégsem, hiszen az átlagnál nagyobb képátlóval, ráadásul WQHD felbontással rendelkezik.
Természetesen jár az Acer Switch Alpha 12 felszereltségéhez egy billentyűzet dokkoló is, ami nagyban megkönnyíti a munkát az eszközzel. Kiváltképp akkor, ha kisebb helyen kell ülnünk, akár állnunk úgy, hogy minimális tér áll rendelkezésre a mobileszközök elhelyezésére is.
Az Acer Switch Alpha 12 tehát egy vérbeli kettő az egyben megoldás, ízléses külsővel, fémes hatású hátlap-burkolattal, a típusjelzésből adódóan 12 col képátlóval. Ez az érték meghaladja a megszokott, maximum eddig 10 colig megismert termékkör által felállított átlagot, de még pont annyira, hogy az ne legyen kényelmetlen, nehezen hordozható szint.
Persze azért kell kompromisszumokat kötni az Acer Switch Alpha 12 esetében, főként, ha kézben akarjuk hordozni a terméket: a méretezés ugyan kompakt, de számolnunk kell a 292 milliméteres szélességgel, valamint a 201 milliméteres mélységgel is. Nem beszélve a hozzávetelőges 1.5 kilogrammos súlyt, amely tabletként már lehet, hogy nagyobb tömegnek számít.
Az Acer Switch Alpha 12 kijelző felülete vékony keretekkel rendelkezik, bár nem kávamentes, az előlapi kamera szinte rejtve, egyedül egy hangsúlyos Acer logó bontja a sötét tónus harmóniáját. A hátlap strapabíró, ahogy már feljebb említettük: fémes, szálcsiszolt hatású, jól ellenáll a napi szintű igénybevételnek. Az oldalakról kihajtható támaszt is kapunk, ennek alsó része gumis, tehát remekül áll ellen a csúszkálásnak, stabil a használat a sátor módhoz hasonló kialakításban is. Ha csatlakoztatjuk a billentyűzet modult, akkor is megmarad a kitámasztós verzió egyébként, a termék így is praktikusan használatba vehető.
Több erőssége is van kétségkívül az Acer Switch Alpha 12-nek. Az egyik a 12 col képátlós IPS panel, mely egy multitouch aktív mátrixos TFT LCD kijelzőt takar, LED háttérvilágítással. A kontrasztarány meglepően jó, ehhez kiváló fényerő is társul, a színárnyalatok élénkek, teltek. Erős napfényben is olvasható a kijelző minden részlete, a betekintési szögek is kiválóak, lehetővé téve a többemberes munkavégzést (például egy meeting keretein belül).
WQHD felbontást kapunk, ha az Acer Switch Alpha 12-t választjuk, azaz a 30.5 centiméter képátlós megjelenítő 2160×1440 képpontos felbontást nyújt. Ez bőségesen elegendő nagyfelbontású fotók, videóstreamek, de még különféle, nagyobb gépigényű játékok futtatásához is.
Ugyanis a tesztelt Acer Switch Alpha 12 burkolata alá egy dualcore Intel Core i7-6500U CPU került integrálásra, 2.5 GHz-es órajel-frekvenciával: látható, hogy a processzor által biztosított teljesítmény háttér bőségesen elegendő lehet szinte bármihez; a 8GB LPDDR3 memóriamennyiség, valamint a SATA/600 csatolós 512GB SSD tárhely-kapacitás szintén csábító lehet. Főként, hogy egy teljesen hordozható-mozgatható kettő az egyben megoldásról van szó.
Intel alapú grafikus vezérlőt kapott az Acer Switch Alpha 12, dedikált VRAM nincs, a rendelkezésre álló 8GB-ből gazdálkodik. Méréseink szerint a 2GB nyilván elegendő lehet játékok esetében közepes grafikai részletességhez, a teszthez a World of Warcraft: Warlords of Draenor, illetve a GTA V játékokat használtuk. A WoW esetében átlag 23-26 FPS-t sikerült kicsiholnunk, a GTA V-nél már sarkalatosabb volt a helyzet, minden alapbeállításon működött (de legalább működött). Persze nem egy gamer erőmű a Acer Switch Alpha 12, viszont megnyugtató, hogy egy sokoldalú, alapvetően utazáshoz társított mobileszközön még ilyen irányú igényeinket is ki tudjuk elégíteni.
Természetesen az Acer Switch Alpha 12 sokoldalúságát kereshetjük még csatalkazotathatóság mikéntjében is, van USB Type-C, ebből (és úgy általában USB-ből) 1 darab, de le is fedi az igényeket teljesen. A wireless LAN szabvány IEEE 802.11ac, de kapcsolódhatunk Bluetooth 4.0-án keresztül is.
Bár a gyártó által megadott specifikációk szerint az Acer Switch Alpha 12 2 cellás 4870 mAh-s lítium-polimer akkumulátora 8 órát bír, tesztjeink során ennél alacsonyabb érték született, főként teljes terhelés mellett. Játékkal a fókuszban nagyjából 3 óra után sötétült el a képernyő (minden maximumon, teljesítménycentrikus profillal), átlagos netezős használattal pedig 6.7 órát rögzítettünk.
Mivel a Acer Switch Alpha 12 rendszere passzív hűtésű, ventilátor-mentes, ezért nyilván 0dB zajkibocsátást kapunk használat közben. Viszont a hőelvezetés lehetne jobb, a hátlap intenzív terhelés mellett az elvártnál kissé intenzívebb forrósodást mutatott. Viszont mindez elfogadható, főként, ha a márka csúcstáblagépéről (vagy ha jobban tetszik, kettő az egyben eszközéről) van szó.
Acer Switch Alpha 12 specifikációk
OS: Windows 10 Home
CPU: Intel Core i7-6500U @ 2.5 GHz
RAM: 8GB LPDDR3
VGA: Intel HD
VRAM: rendszer
Memóriakártya: microSD, microSDXC
SSD: 512GB SATA/600
Kijelző: 12″ aktív mátrixos TFT LED LCD IPS panel
Felbontás: WQHD 2160×1440
Vezeték nélküli LAN: IEEE 802.11ac
Bluetooth: 4.0
Csatlakozók: 1xUSB Type-C
Akkumulátor: 2 cellás lítium-polimer 4870 mAh, 8 óra üzemidővel
Maximális teljesítményfelvétel: 45W
Méretek: 15.9 x 292.1 x 201.4mm
Súly: ~1.25 kg
Az online (Instagram, Facebook, Twitter) és egyéb kommunikációhoz ASUS Zenfone okostelefonokat használunk.
Együttműködő partnereink: Acer, ASUS, Camera Kft., Canon, Gigabyte, EPSON, Sony PlayStation, Nintendo, G DATA, Konzolvilág