A Környezetvédelmi Világnap alkalmából a NOB új útmutatót tett közzé „Hogyan legyünk fenntartható bajnokok” címmel, amely egy sor gyakorlati ötletet tartalmaz, hogy a sportolók és a sportrajongók „bolygóbarátabb és egészségesebb életet” élhessenek.
A világ minden tájáról származó sportolók hangját tartalmazó útmutató a NOB Athlete365 közösségének részeként, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) támogatásával készült. Az útmutató az éghajlattal, a biológiai sokféleséggel, a hulladékkal és a szennyezéssel kapcsolatos legfontosabb környezeti kihívásokat azonosítja, amelyek sürgős cselekvést igényelnek.
„Univerzális vonzereje és láthatósága révén a sportnak megvan az ereje ahhoz, hogy segítsen napjaink legnagyobb kihívásainak kezelésében” – mondta Kaveh Mehrabi, olimpikon és a NOB sportolói osztályának igazgatója. „Ebben az útmutatóban olimpikonok és sportolók osztják meg saját tapasztalataikat e kihívások kezelésével kapcsolatban, és felszólítják a többi sportolót és sportrajongót, hogy ők is vegyék ki a részüket a feladatokból.”
Az útmutató gyakorlati tippeket ad a fenntarthatóbb életvitelhez, kezdve az energia- és víztakarékossági módszerektől a mindennapi életünkben való takarékosságon át a társadalmunk egyenlőbbé és befogadóbbá tételéig.
„Ma már minden sportoló és sportrajongó láthatja az éghajlatváltozás és más fenntarthatósági problémák hatásait – az óceánok kifehéredett koralljaitól a műanyag szemétig, a légszennyezésig és a kevesebb hóig a hegyvonulatainkon” – olvashatjuk az útmutató bevezetőjében. „Az általunk kedvelt sportágak közül sokan a tiszta és egészséges környezetre támaszkodnak – legyen szó akár a helyi játékpályákon való futball-, kosárlabda- vagy rögbijátékról, a hegyekben való túrázásról, kerékpározásról és síelésről, vagy az óceánon való vitorlázás, szörfözés és kajakozás élvezetéről. Hogyan védhetjük meg tehát ezeket a helyeket a jövőnk érdekében?”
Az útmutató a szélesebb sportközösségnek szól, és a világ minden tájáról származó, fenntarthatósági kezdeményezésekben részt vevő sportolók meglátásait és tanácsait tartalmazza.
„A szigetem tisztán tartása érdekében összehoztam a közösséget, hogy megtisztítsuk a strandjainkat, és az összegyűjtött műanyagot újrahasznosítsuk sportfelszerelésként” – mondta a mauritiusi Valéry de Falbaire, a NOB Young Leader Alumnija. „A főszponzorommal Franciaország-szerte összegyűjtöttük a nem kívánt asztalitenisz-felszereléseket, és szétosztottuk azokat újrafelhasználásra” – mondta Sarah Hanffou, asztalitenisz olimpikon Kamerunból.
„A sport inspirál és egyesít, a világ minden sarkába eljut. Ha összefogunk, és a hangunkat használva cselekvésre szólítunk fel, a sportolók és a sportrajongók mindenütt segíthetnek megváltoztatni bolygónk sorsát” – mondta Hannah Mills, brit vitorlás olimpiai bajnok és a Big Plastic Pledge (Nagy műanyag-ígéret) alapítója – egy NOB által támogatott kezdeményezés, amely arra szólítja fel a sportolókat és a szurkolókat, hogy csökkentsék az egyszer használatos műanyag használatát mindennapi életükben. „Azért hoztam létre a Big Plastic Pledge-et, hogy minél többen tegyünk egy apró lépést a műanyagszennyezés ellen – ha minden nap változtatunk valamin, megváltoztathatjuk a világot!”.
A fenntarthatóság központi szerepet játszik az olimpiai mozgalom „egy jobb világ építése a sporton keresztül” elképzelésében. A NOB stratégiai ütemtervének, az Olimpiai menetrend 2020+5-nek is a középpontjában áll. Fenntarthatósági munkája részeként a NOB szisztematikusan beépíti a fenntarthatóságot három felelősségi területére: szervezetként, az olimpiai játékok tulajdonosaként és az olimpiai mozgalom vezetőjeként. Célja annak biztosítása, hogy az olimpiai játékok és az olimpiai mozgalom szélesebb értelemben véve is a fenntarthatóság élvonalába kerüljön, miközben a sport erejét felhasználja arra, hogy felhívja a figyelmet napjaink fenntarthatósági kihívásaira, és bemutassa a megoldásokat azok kezelésére.