Többek közt a digitális szakértelem hiánya, az IT-projektek feletti gyenge stratégiai kontroll és a bukástól való félelem hátráltatja a szervezetek digitális átalakulását – áll a Fujitsu kutatásának középpontjában.
De nem csupán rossz hírek vannak ezzel kapcsolatban, egy üzleti döntéshozók körében végzett globális felmérésből az is kiderül, hogyan teremthető meg az egyensúly a vállalati digitalizációs tevékenységek között.
A digitális átalakulás egyre inkább a valóság része. Egyre több szervezet ismeri fel, milyen fontos stratégiai szerepet játszik jövőbeni boldogulása szempontjából. A 14 ország 1625 üzleti döntéshozója körében nemrég végzett „The Digital Transformation PACT” című vizsgálatból kiderült, hogy a megkérdezettek köze fele (46%) már végrehajtott digitális átalakulási projektet, és látja annak eredményeit. A többség (87%) úgy gondolja, hogy sikerült szervezeténél megteremtenie az innováció kultúráját.
A Fujitsu által végzett kutatás rámutat azokra a területekre, ahol még nincs összhang a vállalatok szándékai és a tervek megvalósításának képessége között. 90% például azt mondja, hogy világosan meghatározott digitális stratégiával rendelkezik, háromnegyedük azonban bevallja, hogy szervezete a stratégiai kereteken kívül is lebonyolít digitális projekteket (jellemzően „árnyék IT” projekteket, amelyeknél az üzleti terület megkerüli az IT-részleget). 69% szerint ez jelentős probléma szervezete számára. Még nagyobb ok az aggodalomra, hogy a szervezetek egyharmada már törölt digitális átalakulási projektet az utóbbi két évben, a kudarcot vallott projektek átlagértéke pedig meghaladja az 500 ezer eurót.
Mivel ilyen nagy összegek forognak kockán, nem meglepő, hogy a válaszadók 70%-a „kudarctól való félelmet” jelölte meg a digitális projektek legfőbb gátjaként. Sok esetben ez abból az előfeltevésből ered, hogy a projektek „veszélyesen magas költségekkel” járnak. Egy másik, az önbizalmat valószínűleg jobban növelő szemlélet követői „több, kisebb léptékű agilis projektet indítanak, amelyek alapján tapasztalatot szerezhetnek, így bukás esetén sem döntik be a költségvetést.”
De vajon hogyan sajátíthatják el a vállalatok a kísérletezés képességét? Fontos szerepet játszik ebben az olyan digitális stratégiák és üzleti tervek kidolgozása, amelyek egyszerűen és gyorsan módosíthatók, ha a projekt nem az elképzelt módon halad. Ahhoz, hogy ez eredményesen történjen, a szervezeteknek négy fontos változó között kell az egyensúlyt megteremteniük: emberek, intézkedések, csoportmunka és technológia (angol betűszóval: PACT – people, actions, collaboration, technology). A felmérés szervezői mindegyik tényezőnél meghatározták a kiváló teljesítmény kritériumait, megállapítva, hogy a vizsgált szervezetek kevesebb mint egyötöde felelt meg ennek a mércének bármelyik kategóriában.
Emberek – készségek mindenek felett
A PACT felmérésben megkérdezettek kritikusnak tartották a megfelelő készségek meglétét. Ugyanakkor sokan úgy látták, hogy a technológiai fejlődés gyors üteme miatt nehéz naprakészen tartani, illetve megfelelő szinten elsajátítani a szükséges digitális készségeket. A válaszadók 70%-a beismerte, hogy szervezeténél jelenleg problémát jelent a digitális készségek nyilvánvaló hiánya. Ugyanakkor a többség helyes lépéseket tett ennek orvoslására. 90% intézkedéseket hajt végre a digitális készségek szervezeten belüli és kívüli hozzáférhetőségének javítására. 46% toborzással szeretné megszüntetni a szakértelem hiányát, de még többen a meglévő tehetséges munkatársak készségeit fejlesztenék tovább. A válaszadók több mint fele (56%) fektet oktatási programokba, 39% pedig csoportmunka-eszközök használatával osztja meg a szervezeten belül a felhalmozott szakértelmet.
Intézkedések – a digitalizációs fejlesztések kiemelése az árnyék IT-ből
A felmérésből kiderült, hogy a szervezetek „hivatalos” digitalizációs projektjei által létrehozott új folyamatok a meglévők mellett vagy azokat kiegészítve működnek (az esetek mintegy 60%-ában). Ezek mintegy 37%-a jelent valódi átalakítást a munkavégzés módjában. Bár lehet, hogy az ilyen túlzottan óvatos stratégia minimumra szorítja az üzleti működésben jelentkező fennakadást, valószínűleg hátráltatja a szervezeteket a legnagyobb átalakulást hozó változtatások végrehajtásában. Előfordul, hogy a folyamatokat érintő legradikálisabb változások észrevétlenek maradnak. Bár 91% úgy véli, hogy világos értékelési folyamatokkal rendelkezik a digitális projektekhez, az árnyék IT kikerüli ezeket a folyamatokat. Ez gyakran azt jelenti, hogy semmilyen ellenőrző mechanizmus nem érvényesül, ha ezek a partizán projektek nem sikerülnek. A digitális agilitás megőrzéséhez szükséges stratégiai és költségszabályozás megvalósításának egyetlen módja a projektek folyamatos benchmark-értékelése és a részlegszintű IT-költések beterelése az átfogó üzletmenet-átalakítási programba.
Csoportmunka – a közös alkotás (co-creation) szükségessége
A készségek házon belüli fejlesztésére fordított kiemelt figyelem ellenére egyre többen felismerik, milyen fontos szerepet játszanak a szoros külső kapcsolatok a digitális átalakulás céljainak megvalósításában. A megkérdezett üzleti döntéshozók többsége (63%) már jelenlegi is folytat „co-creation” projekteket. Ezek többségében a technológiaszállítókkal végeznek csoportmunkát, de 30% az iparági versenytársakkal való együttműködésre is nyitott. A jövőben ez a trend várhatóan tovább erősödik. Vannak azonban annak is jelei, hogy a szervezeteknek egy kicsit türelmesebbnek kellene lenniük digitális átalakulási projektjeik előrehaladásával kapcsolatban. 73% saját bevallása szerint felszámolná azokat a partnerkapcsolatokat, amelyek nem hoznak gyors eredményt. A co-creation projekteknél viszont időbe telik, amíg elérik a szükséges érettségi szintet, ezért a szervezetek jobban járnak, ha megpróbálnak e téren kicsit hosszabb távon gondolkodni.
Technológia – változás a versenyképesség szolgálatában
A vállalatok minden szintjén széles körben elismert tény, hogy a fejlett digitális technológia olyan új üzleti modellek kialakításához vezet, amelyek gyorsan és alapjaiban formálják át a meglévő iparágakat. A megkérdezettek 84%-a úgy nyilatkozott, hogy kész lenne megváltoztatni szervezete üzleti modelljét és folyamatait a digitalizáció előnyeinek kiaknázásáért cserébe. A közelebbi technológiai prioritásokat tekintve a résztvevők több mint fele (56%) tervez internetes biztonsági technológiákba és a dolgok internetjébe (51%) fektetni a következő egy évben. Bár a cégek többnyire készek haladni a technológia változásával, közel háromnegyedük (71%) aggódik amiatt, hogy képes lesz-e sikeresen alkalmazkodni ehhez. Ennél is többen (76%) gondolják úgy, hogy lehetetlen előre jelezni, honnan érkeznek majd a versenytársak tíz év múlva. Erre tekintettel nagy szükség lenne rá, hogy a szervezetek mindig egy lépéssel előbbre tartsanak az ügyfelek jövőbeni igényeinek és annak megismerésében, hogyan tudják kielégíteni ezeket az igényeket még a versenytársak előtt.
Digitalizáció mindenek felett
A négy tényező (emberek, műveletek, csoportmunka és technológia) összehangolása a digitális átalakulás sikerének kulcsa, és amint a kutatási jelentés Duncan Tait, a Fujitsu vezérigazgatója által írt előszavából kiderül: „nincsenek gyors megoldások vagy rövidebb utak”. Stratégiai szemléletre, kemény munkára és kitartásra van szükség.
„A digitális technológia a lehetőségek új világát tárja fel, de hatása gyakran nem érezhető azonnal. A sikert hosszú távon a szervezetek alkalmazkodásra, felülvizsgálatra és újratervezésre való képessége garantálja” – hangsúlyozta Duncan Tait, aki Amerikában és az EMEIA-régióban irányítja a Fujitsu működését.