Site icon TechAddikt

Érintésmentes, integrált biometrikus technológiával segíti a Fujitsu a készpénz nélküli társadalom megvalósítását

A Fujitsu Laboratories Ltd. nemrég bemutatott érintésmentes, integrált biometrikus azonosító technológiája kizárólag a tenyérvéna és arcfelismerési adatok alapján képes megállapítani a személyazonosságot.  Nézzük bővebben a Fujitsu magyarországi blogjának bejegyzésében foglaltakat!

A Fujitsu K+F kutatóközpontjának közreműködésével kifejlesztett technológia újabb lépéssel visz közelebb a készpénz nélküli társadalom megteremtéséhez.

A hagyományos üzletekben vagy rendezvényhelyszíni beléptetéskor a biometrikus azonosításhoz (milliós nagyságrendű felhasználószám esetén) eddig óriási adattömeget kellett rögzíteni. A regisztrált biometrikus adatokban való ésszerű kereséshez pedig kártya vagy egyéb adatok felhasználására volt szükség. A Fujitsu új technológiája zökkenőmentes fizetési folyamatot biztosít azáltal, hogy a felhasználónak csupán a kezét kell a terminál fölé tartania, miközben a fizetési terminál és a közelében telepített kamera észrevétlenül arcfelismerést is végez.

Ez a technológia személyazonosító okmányok bemutatása nélkül is lehetővé teszi a pénztárca nélküli fizetést, előkészítve a kényelmes készpénzmentes társadalom létrejöttét.

A Fujitsu az október 7-i, athéni képfeldolgozási konferencia (ICIP 2018) alkalmából mutatta be az új technológiát, amelyet az október 16-án megnyíló CEATEC JAPAN 2018 keretében a Makuhari vásárközpontban is kiállít.

Fejlesztési háttér

Az azonosítás és a hitelesítés fontosságának erősödésével egyre több figyelmet kapnak azok a biometrikus adatokat használó azonosítási technológiák, amelyekkel kiiktatható a személyazonosító okmányok és jelszavak kezelésének bonyolult folyamata. A nagyobb biztonsághoz és kényelemhez vezető úton komoly elvárásokat támasztanak az egyént kizárólag biometrikus adatokkal azonosító technológiákkal szemben – amelyeknél a felhasználónak nem kell személyazonosító okmányt bemutatnia, jelszót beírnia vagy magával vinnie tárcáját.

Problémák

A tenyérvéna-azonosítást már világszerte széles körben használják beléptetéshez, valamint ATM-ek, PC-k és más eszközök hozzáférésének szabályozására. Az olyan alkalmazásoknál, ahol több tízezer felhasználó tenyérvéna-mintázatát rögzítik (pl. az ATM-eknél), kártyát vagy más információt is meg kell adni a hatékony egyeztetéshez szükséges adatsor leszűkítéséhez. A készpénz nélküli bolti fizetés kiterjesztéséhez fontos, hogy tiszta, érintésmentes, ugyanakkor felhasználóbarát környezetben történjen meg a milliós nagységrendű vásárlói kör hitelesítése.

Az új technológia

A kamerával rögzített arcfelismerési adatok felhasználásával a Fujitsu Laboratories olyan, rendkívül kényelmes azonosítási módszert dolgozott ki, amelynek igénybevételéhez a felhasználónak még a tárcáját sem kell magával vinnie.

Az új technológia az alábbi jellemzőkkel rendelkezik.

Adatkinyerő technológia az arcvonások nagy sebességű feldolgozásához

Ahhoz, hogy pontosan lehessen azonosítani valakit egy kép alapján, olyan összetett mechanizmus szükséges, amely nagy pontossággal nyeri ki a képből az arcvonások szögeit és a különféle arckifejezéseket. Ez rendkívül hosszú feldolgozási időt igénylő folyamat. A Fujitsunak sikerült a hagyományos technológiára jellemző tizedére csökkentenie a feldolgozási időt egy olyan algoritmussal, amely a pontosság megőrzése mellett képes egyszerűen szimulálni ezt az összetett mechanizmust. Az új technológia lehetővé teszi a fejlett arcfelismerési adatok azonnali feldolgozását.

A tenyérvéna- és arcfelismerési adatokat integráló biometrikus azonosító technológia

A fizetőterminál használata közben a kamera által rögzített arcfelismerési adatok felhasználásával a milliós nagyságrendű regisztrált felhasználót tartalmazó adatbázis hasonló egyénekből álló csoportokra szűkíthető. Amikor a fizetés időpontjában sor kerül a tényleges hitelesítésre, a kiválasztott csoport felhasználói gyorsan azonosíthatók úgy, hogy egyszerűen a fizetőterminál fölé tartják a tenyerüket. Ráadásul, mivel a rendszer kétféle biometrikus adatot használ, még ha a tenyérvéna-adatok egy részét nem is sikerül rögzíteni, a hitelesítéshez szükséges adatok kiegészíthetők az arcfelismerés adataival, növelve ezzel a hitelesítés stabilitását. Sőt, a tenyérvéna- és arcfelismerési adatok feldolgozásának szétválasztásával a hitelesítési szerver terhelése is mérsékelhető, ami lehetővé teszi az arcösszehasonlítási folyamat gyors végrehajtását, és a szükséges számítási erőforrások növekedésének kontrollálását.

Eredmények

Az új technológiával milliós nagyságrendű felhasználói körön lehet valós idejű azonosítást végezni további személyes adatok (pl. kártya vagy más típusú információk) bevitele nélkül, korlátok között tartva a hitelesítési szervernél szükséges számítási erőforrások bővülését.

Jövőbeni tervek

A Fujitsu Laboratories a 2020-as pénzügyi évben kezdi meg a technológia gyakorlati alkalmazását.

Exit mobile version