A vállalatok különféle dokumentumaiban rengeteg hasznos információ rejtőzhet, de emberi erővel nehéz megtalálni és rendszerezni őket, mivel a legtöbbször csak félig strukturált vagy teljesen strukturálatlan módon szerepelnek a fájlokban. Az MI-alapú rendszerek rendkívül gyorsan megtalálják és elemzik ezeket az adatokat, ám nem feltétlenül tudják jól felhasználható formába önteni őket. Az OpenText szakértői szerint ezek az értékes információk hatékonyan feltárhatók és hasznosíthatók, ha a szervezetek megfelelően párosítják a mesterséges intelligenciát és az emberi szaktudást az erre specializált „document mining and analytics” megoldások alkalmazása során.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatban sokféle várakozással találkozhatunk manapság. Egyesek azon aggódnak, hogy az intelligens rendszerek rengeteg ember munkáját elveszik, míg a kétkedők azt gondolják, ez is csak egy hype, ami idővel le fog csendesedni. Az OpenText szakértői úgy tapasztalják, iparáganként és területenként eltérő, hogy melyik iránytól mennyire kell tartani. A legtöbb helyen az MI nem helyettesíti a szakemberek munkáját, hanem megkönnyíti, kiegészíti és magasabb szintre emeli azt. Jó példa erre a „document mining and analytics” területe, ahol egy friss piaci elemzés is alátámasztja: a generatív AI forradalmasítja ugyan a vállalatok működését, továbbra is erősen támaszkodni kell ugyanakkor az emberi szakértelemre.
Dokmentumbányászat = aranybánya
A „document mining” az a folyamat, amely során a vállalatok jól használható információkat nyernek ki a dokumentumokban található strukturálatlan szövegekből vagy a félig strukturált adatokból. Ilyenek például az e-mailek, a közösségi médiában közzétett bejegyzések vagy a naplófájlok, amelyekben vegyesen találhatók előre definiált mezők és strukturálatlan szövegek.
Az eljárással kinyert információk számos területen támogathatják a szervezetek működését iparágtól függően. Segíthetnek például a piaci trendek azonosításában és jobb döntések meghozatalában, a vásárlók igényeinek és preferenciáinak pontosabb megértésében és magasabb szintű kiszolgálásában, illetve személyre szabott ajánlatok készítésében. A document mining megoldások jelentős szerepet játszanak továbbá a megfelelőség ellenőrzésében és a kockázatok kezelésében, a tudásmenedzsmentben, valamint a fontos információk rendszerezésében, nyomon követésében és összegzésében. Speciális területeken, például biztosítók és pénzügyi szervezetek esetében ezeket az eszközöket akár csalások leleplezésére és gyanús biztosítási igények elemzésére is használhatják.
A legújabb eszközökhöz is kell az ember
A Forrester nemrég adta ki legfrissebb jelentését az ilyen jellegű megoldások piacáról, amelyben összefoglalja és elemzi a gyártók legfontosabb fejlesztéseit, a vezetők közé sorolva az OpenText IDOL platformját. A jelentésben kitérnek arra, hogy a generatív MI hatással van erre a területre is, és megkönnyíti például a kinyert információk értelmezését és felhasználását a vállalatok számára. Ugyanakkor azt is leszögezik az elemzők, hogy a document mining esetében továbbra is erősen támaszkodni kell az emberek és a specializált gyártók szakértelmére mind a strukturált, mind a strukturálatlan adatok esetében.
A Forrester szerint ezért a szervezetek olyan megoldásokkal tudják a legtöbbet kihozni a dokumentumaikból, amelyek megfelelő lehetőségeket kínálnak az MI-képességek és az emberi szakértelem összehangolására. A platform felhasználói felületének segítenie kell például a szakértőket abban, hogy ellenőrizzék az elemzés pontosságát, és szükség esetén finomhangolják az eredményeket, majd ebből tanuljon is a rendszer, vagy frissítse a szabályait.
A vezető gyártók olyan képességeket is biztosítanak, amelyek segítségével az ügyfelek felgyorsíthatják folyamataikat, például rövidebb idő alatt helyezhetik üzembe a megoldást, illetve szabhatják testre annak gépi tanulási szabályait. Fontos továbbá, hogy az eszköz ellenőrzött és szabályozott módon használja ki az MI előnyeit, tiszteletben tartva a vállalati biztonsági és adatvédelmi irányelveket.
Az IDOL eleget tesz ezeknek feltételeknek, és mesterséges intelligenciára, valamint gépi tanulásra támaszkodva hatékonyan segíti a vállalatokat abban, hogy hasznosítsák a strukturálatlan adataikban rejlő értékeket, legyen szó szövegekről, hangokról, videókról vagy akár képfájlokról.
Az eszköz több tucat nyelvet támogat, köztük a magyart is. Ennek köszönhetően jól használható magyar nyelvű tartalmak esetében is, többek között keresések, optikai karakterfelismerés (OCR) vagy hangfájlok szöveggé alakítása során, valamint képes kezelni a hazai rendszámok formátumát is.