A Toyota még januárban, a CES kiállításon bejelentette, hogy 2021-ben megkezdi a jövő okosvárosának prototípusául szánt Woven City (Összefont Város) felépítését Japánban. Ehhez a projekthez szorosan kapcsolódóan a világ legzöldebb és leginnovatívabb, a mesterséges intelligencia és a robotika területén is vezető fejlesztőnek számító autógyártójának kutatóintézete, a TRI-AD (Toyota Research Institute – Advanced Development) aktívan részt vesz a SmartCityX nevű globális, nyílt innovációs programban, amit a Scrum Ventures vezet. A program célja, hogy a fogyasztók szempontjából értékes szolgáltatásokat és alkalmazásokat hozzon létre, amelyek nemcsak segítenek megoldani társadalmi problémákat, hanem tartalmasabb életvitelt, illetve jólétet is eredményeznek.
Annak érdekében, hogy tovább bővítse és fejlessze tevékenységeit, a TRI-AD 2020. július 28-án bejelentette, hogy 2021 januárjától holdinggá, azon belül pedig két operatív céggé alakul át. A holding neve Woven Planet Holdings, Inc. („Woven Planet Holdings”) lesz, míg a holdingon belüli két operatív cég neve Woven CORE, Inc. („Woven CORE”) és Woven Alpha, Inc. („Woven Alpha”). Az új, Woven Planet Holding szervezeten belül ezek új üzleti lehetőségeket tárnak majd fel, hogy olyan új értékeket hozzanak létre, mint a Woven City, az Arene*1, és az Automatizált Térképezési Platform*2 („AMP”) azzal a céllal, hogy mindenkihez eljuttassák a mobilitást, beleértve az emberek, az áruk és az információ mobilitását is. A programban való részvételével a TRI-AD elmélyíti az olyan cégekkel fennálló együttműködését, mint a Scrum Ventures és öt másik partnervállalat, illetve világszerte közösen dolgozik majd korszakalkotó startup-cégekkel jövőbeni vállalkozások kifejlesztésén, és konkrét szolgáltató alkalmazások megvalósításán.
„A COVID-19 járvány és a Dél-Japánra lesújtó esőzések miatt kialakult helyzet arra a felismerésre vezetett minket, hogy bár már most is számos technológia járul hozzá életminőségünk fenntartásához és javításához, újabb technológiákra és szolgáltatásokra is szükségünk lesz. A SmartCityX izgalmas lehetőséget kínál olyan ember-centrikus értékek létrehozására, amelyek messze túlmutatnak a részvevő cégek jelenlegi üzleti és műszaki kapacitásain” – avat be Hiroshi Saijo, a Toyota üzletfejlesztési és stratégiai alelnöke.
A jövő városa
A Toyota által „élő laboratóriumnak” szánt Woven City állandó lakosok és kutatók otthonául szolgál majd, akik valós környezetben fejleszthetik és tesztelhetik az önvezetés, a robotika, a személyes mobilitás, az okosotthon és a mesterséges intelligencia témakörébe tartozó technológiákat. A város terve háromféle útfelhasználást határoz meg: csak gyors járművek számára, közös használat alacsonyabb sebességgel közlekedőknek és gyalogosoknak, valamint parkszerű promenádok kizárólag gyalogosok számára. Ez a három útfajta szövődik össze egy organikus rácsmintázatba, így segítve az önvezetés tesztelésének felgyorsítását. A tervek szerint a város teljes mértékben fenntartható módon épül, szinte kizárólag fából, a szénlábnyom minimalizálásának érdekében. Ehhez a hagyományos japán asztalosmunkát robotizált gyártási módszerekkel kombinálják. A tetőket napelemes panelekkel borítják, energiájuk a hidrogén üzemanyagcellák által termelt energiát egészíti ki. A Toyota a város kültéri részeit természetes és hidrakultúrás vegetációval tervezi betelepíteni.A lak osok hétköznapi életét a legmodernebb embert támogató technológiával, például otthoni robotikával segítik majd. Az otthonokban, a bent lakók egészségére szenzoros mesterséges intelligencia ügyel, egyúttal kielégítve alapvető szükségleteiket is, és kényelmesebbé téve mindennapjaikat. Mindez lehetőséget teremt az összekapcsolt technológia széles körű elterjesztésére, méghozzá az integritás és a bizalom megőrzésével, biztonságosan és pozitívan. A lakosok szállítását a főbb útvonalakon kizárólag teljesen önvezető, zéró károsanyag-kibocsátású járművek végezhetik. A város szállítási és kereskedelmi feladatait önvezető Toyota e-palette modellek végzik. A közösségi életet helyi parkok, egy központi rekreációs park, valamint egy szociális eseményeket befogadó központi pláza színesíti. A Toyota hisz abban, hogy az emberi kapcsolatok támogatása egy város életének egyenrangúan fontos része. A Toyota tervei szerint az Összefont Városban a vállalat alkalmazottai és családjaik, nyugdíjas párok, kereskedők, látogató tudósok és ipari partnerek fognak élni. A tervek szerint eleinte 2000 ember, aztán a város fejlődésével egyre több.
A TRI-AD
A tokiói székhelyű (TRI-AD)-ot 2018 márciusában azért került megalapításra, hogy a Toyota „Mobilitást mindenkinek!” jövőképének megvalósítását szolgáló, innovatív termékeket fejlesszen. A TRI-AD küldetése új technológiák és fejlett biztonsági rendszerek létrehozása. Emellett a TRI-AD felügyeli a Toyota nemrég bejelentett Woven City projektjét, ami inkubátorként szolgál az okosvárosok tervezéséhez, valamint a Toyota illetve partnerei összekapcsolt mobilitási és robotikai technológiáinak alkalmazásához.